Prawo zemsty

Prawo zemsty lektor

Wszystkie

Clyde Shelton (Gerard Butler) jest idealnym synem Paula Kerseya, niezapomnianego mściciela przedstawianego przez Charlesa Bronsona w znanej serii „Życzenie śmierci”. Gdy dwóch bandytów skacze na jego zamek, niszcząc mu kobietę i córkę, ten dochodowy oraz opiekuńczy klient z przedmieść poprawia się nie do poznania. Czara goryczy zostaje przelana, kiedy prokurator (Jamie Foxx) podpisuje zgodę z pojmanymi przestępcami.

Prawo zemsty online

Clyde postanawia więc zemścić się na oprawcach bliskiej rodziny, oraz przy możliwości dać bezwzględnej lekcji sprawiedliwości nieskutecznym stróżom prawa. Po dziesięciu latach od innej tragedii rozpoczyna subtelną i poważną grę, za uczestników obejmując zarówno przestępców, kiedy również ciężkich gości z biura prokuratora.

 

 

Jednak „Prawo zemsty” podnosi się jak klasyczny obraz o indywidualnym mścicielu, reżyser F. Gary Gray robi, co potrafi, aby nadać swemu mocni rys tego moralitetu. Zamiast krwawej jatki i jednoznacznych granic pomiędzy chorymi także ludzkimi bohaterami, otrzymujemy krwawą walkę i piękny nieład.

W „Około zemsty” nikt nie jest szczery. Wszyscy jednak tworzą nasze brudne sekrety. Clyde nie jest a tylko szlachetnym mścicielem, przecież jeszcze despotycznym psychopatą o długim ego; Nick Rice, młody, ambitny prokurator bardziej interesuje się swym stałym CV aniżeli sprawiedliwością, której uważał służyć; i pośrednicy zdają się zapominać, że poza uprawnieniem a oczywistymi dowodami stanowi te przyzwoitość, dobro i zniszczenie. Gray zaciera granice pomiędzy jasnymi oraz prostymi charakterami, mama się kreślić portrety bohaterów, stosując różnych stylów szarości. Wynik jest doskonale zaskakujący. Badając historię Clyde’a jednocześnie kibicujemy zdesperowanemu mężu i rozumiemy jego niezrozumienie wobec małostkowego, natomiast w roli niewinnego prawnika. Twórcy „Prawa zemsty” starają się bowiem dać naszą pomoc nie na inne dramaty bohaterów, natomiast ich instytucjonalny wymiar. Końcu jedynie, że pozwania utrzymywane w miejscowość amerykańskiego stylu sprawiedliwości wymieniają tu coś naiwnie.

Także pewne fabularne wolty pozostawiają sporo do zalecenia. Gray ma z efektownych filmowych środków, jedną dobrą scenę zastępuje obok niego dodatkowa, i tempo sprawie ma ukryć scenariuszowe wady i nadużycia. Te dzisiejsze są jednak wcale dużo znane. Głównie za sytuacją Clyde’a, bohatera, przy którym Michael Scofield z serialowego „Prison Break” czeka na krótkowzrocznego analfabetę. Bohater przedstawiany przez Gerarda Butlera toż były szpieg, geniusz strategii, który sztukę zabijania doprowadził do perfekcji, i dodatkowo innowator mogący zawstydzić samego McGyvera. Jeśli dołożymy do obecnego psychopatyczne możliwości i zachęcenie o własnej boskości, otrzymamy osobę tyleż wszechstronną, co przerysowaną i zabawną. Wtedy tylko ów demiurg zbrodni ujawnia się najsłabszym punktem filmowej mozaiki. Układanki mało zaskakującej, ale dobrze poskładanej i relaksującej. Bo natomiast w „Około zemsty” F. Gary Gray nie wymyśla prochu, jego obraz jest absolutnie przyjemną zabawą. Szczególnie dla tych, którzy – jak niżej podpisany – wychowali się na kinie spod znaku Charlesa Bronsona.

Zobacz i oglądaj online prawo zemsty online

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments