Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… nagrodom w spraw zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, stanowi więc „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są zatem jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najogromniejszym nacisku – szokujące dla świata – to ostatnie kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie prawdziwa zmiana status quo. Rok ten może istnieć jak wielkie wahadło, wychylające się w zakresu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki monetarnej i fiskalnej, a ponadto – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do budowania polityki mogłoby to znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w zasięgu kosztów związanych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w spraw zielonej i czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w kontraktu z brakiem zwrotu z lokacie w współczesnym rynku, skorzystają z szans i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się zatem w toku z inną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i osiąganie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to kluczowym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, a jeszcze dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt za długiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokacie. Chociaż w siłę kolejnych zobowiązań w zasięgu polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jak najpopularniejszy na świecie dostawca łączonego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najpiękniejszych produktów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w sumy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesie zwiększonego popytu i ogromniejszych stawek i również kiedy w sukcesu Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) wysoko w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie chociaż w Okresach Zjednoczonych, ale i na wszystkim świecie wpisano na zbyt biliony USD w role kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz wyższych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z opinii na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Okresach Związanych są wysokie i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace a ceny zaczną szybko żyć w siłę, jak powody będą dochodzić do gospodarki, kiedy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z trudnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z ważnym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co także dużo obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz walką ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót natomiast na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia zaangażowań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do końca roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z starej recesji kredytowej. Z obecnego terminu na rynek ten oddziaływały negatywnie dwie duże siły. Ważną spośród nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i mocne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był rosnący kapitał delikatny i społeczny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych opłat i wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – dodatkowo będzie więc jednocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką wiadomością była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj ostatniego roku, że w kontraktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw ruchu w wszystkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego okresu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w porządku ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym etapie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne istnieć obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus a wyjątkowe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą daleko zróżnicowane z lat. RPA szuka w zakresu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do ustalenia w historii co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

A obecnie na początku 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a wraz nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Okresach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „sprawiedliwego i aktywnego handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny dodanej w wysokości 25 proc. na wszystkie przychody brutto na placu amerykańskim generowane z prac zagranicznej. Uczyni to znane protesty ze strony partnerów handlowych, gdyż będą to w myśli stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Czyń Zjednoczonych w obiektu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana zachowania w siłę oddziaływań na sprawa lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do wdrożenia istotnego czynnika fiskalnego i silnego umocnienia SEK. Jak powszechnie stanowiło to pomieszczenie w sukcesu szwedzkiej polityki, też kiedy na początku lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za daleko w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przyszła do momentu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szeroką i zawsze będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym samym wykluczając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak również ich wole były pozytywne: otwartość i równość dla każdych oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, i wszystkie modele wymagają istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, żeby mogły bardzo być. Inne kraje skandynawskie będą rzec o „warunkach dominujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze względu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie podatna na całe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest dojrzały i biały, czyli chodzi do grupy demograficznej, która przechodzi w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to głowy w wieku 20-40 lat, które są znacznie dużo liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi rządzą się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do pewnego poziomu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo daje się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, zakładając się na podawane przez Węgry – oraz w myśli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin wykonywających na sprawę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To ciężkie do mieszkania status quo, a obie ściany będą były trudności z dołączeniem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma istotną zmianę retoryki, która zbiega się w toku z transferami z UE, ale zaniknie w porządku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na ceny, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek ceny dolara o 30 proc. w sądzie do dobra. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i chorobom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze strony Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą jednostkę finansową na świecie. Końcem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w współczesnym terenie wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W porządku tylko kilku miesięcy USD straci na ceny 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments